Dojrzały wiek to dojrzałe decyzje. Takie, które pomagają dobrze czuć się we własnym ciele i kochać je mimo upływu lat. Organizm podlega procesom starzenia, ale czy kalendarza naprawdę nie da się „oszukać”? W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się siłownie na świeżym powietrzu. Jedną z liczniejszych grup ich użytkowników są właśnie seniorzy, którzy swoją aktywnością zaprzeczają twierdzeniu, że trening jest domeną ludzi młodych i służy wyłącznie budowaniu atletycznej sylwetki.

 

Spis treści
1. Senior na siłowni – po pierwsze zdrowie
2. Trening dla seniora – od czego zacząć?
3. Ćwiczenia rozciągające i ćwiczenia na kręgosłup – w zgodzie z naturą
4. Ćwiczenia dla seniora – na siłowni krytej?

 

Senior na siłowni – po pierwsze zdrowie

TRENING DLA SENIORA W KLUBIE FITNESS UP

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak istotne są ćwiczenia ruchowe w przypadku osób starszych. Wszystko przez przekonanie, że każde obciążenie musi prowadzić do nieuchronnej kontuzji. Seniorzy często borykają się z problemami bolesnych upadków, bólu stawów i kręgosłupa. To prawda, że wraz z wiekiem rośnie ryzyko urazów. Jednak istnieją niezbite dowody na to, że ruch nie jest naszym wrogiem. Przeciwnie – jest naszym sprzymierzeńcem.

Badania naukowe wykazują, że odpowiednio zaplanowana, regularna aktywność fizyczna może pomóc opóźnić proces starzenia organizmu i przyczynić się do minimalizacji ryzyka wystąpienia wielu chorób. Ćwiczące osoby starsze rzadziej zmagają się z nadciśnieniem, cukrzycą, niewydolnością układu oddechowego czy zaburzeniami równowagi. Dzięki temu znacząco zwiększa się ich komfort życia i poczucie bezpieczeństwa.

Podczas wysiłku w organizmie wydzielają się także hormony szczęścia. Dzieje się tak niezależnie od naszego wieku. Dlatego aktywni seniorzy są uważani za najszczęśliwszych, a regularny ruch wskazują jako główną przyczynę dobrego samopoczucia.

 

Trening dla seniora – od czego zacząć

W przypadku osób starszych szczególnie istotny jest umiar i rozwaga podczas rozpoczynania przygody z ćwiczeniami. Istnieją jednak uniwersalne sposoby pozwalające przyzwyczaić organizm do aktywności.

Na początku warto skupić się na prostych czynnościach, możliwych do wykonania w ciągu dnia. Szczególnie efektywnym sposobem poprawy kondycji są spacery. Nie powinny one nadwyrężać układu ruchu – stopniowe zwiększanie aktywności jest ważne w celu uniknięcia przeciążenia. Ze względu na małą urazowość, popularnością wśród osób starszych cieszy się również pływanie. W każdym przypadku należy uważnie obserwować reakcje organizmu, warto również skonsultować plan ćwiczeń z lekarzem.

Osoby o większych możliwościach fizycznych mogą spróbować prostego treningu z użyciem dostępnego sprzętu. Siłownie na świeżym powietrzu pozwalają zapoznać się z ćwiczeniami dedykowanymi poszczególnym partiom ciała. Bardzo efektywną formą ruchu jest także nordic walking, pozwalający na aktywne spędzanie czasu w parku, czy lesie.

Należy pamiętać, że w każdym wieku kluczem do sukcesu jest regularność. Nie oznacza to jednak regularnego nadwyrężania organizmu. Dlatego warto zrozumieć swoje ciało i procesy, jakim podlega.

 

Ćwiczenia rozciągające i ćwiczenia na kręgosłup – w zgodzie z naturą

TRENING DLA SENIORA W KLUBIE FITNESS UP

Podnoszenie ciężarów? W przypadku seniorów nie jest to wcale wykluczone. Ale rodzaj ćwiczeń uzależniony jest od celu jaki chcemy osiągnąć, a bezpieczeństwo podczas treningu jest zawsze priorytetem. W miarę upływu lat zmniejsza się odporność organizmu na przeciążenia, dlatego dobór aktywności jest zawsze indywidualny. Co ważne – istnieją formy ruchu szczególnie dedykowane osobom starszym. Należą do nich ćwiczenia rozciągające oraz ćwiczenia na zdrowy kręgosłup.

Częstym problemem dotykającym osoby starsze jest postępujący zanik elastyczności, objawiający się bólem mięśni i ścięgien. Wynika on z naturalnego procesu starzenia się organizmu i jego obniżonej zdolności do szybkiej regeneracji. Regularne wykonywanie ćwiczeń rozciągających pozwala na ograniczenie ryzyka kontuzji i wpływa na zwiększenie możliwości motorycznych.

Seniorzy chętnie korzystają także z możliwości tzw. treningu funkcjonalnego. Można wykonywać go z wykorzystaniem akcesoriów, np. piłek albo hantli. Jednak najczęściej wykorzystuje się do tego celu jedynie ciężar własnego ciała. Trening funkcjonalny pozwala na dostosowanie ćwiczeń do indywidualnych potrzeb, naśladując schematy ruchowe obecne w codziennym życiu. Największą zaletą tej formy aktywności jest budowanie wytrzymałości mięśniowej pozwalającej na długie, samodzielne funkcjonowanie osób starszych. Temu samemu celowi służą również ćwiczenia angażujące partie kręgosłupa, dostosowane do możliwości ćwiczącego. Pozwalają one znacznie zmniejszyć dolegliwości bólowe i umożliwiają utrzymywanie prawidłowej postawy całego ciała.

 

Należy pamiętać, że każdemu treningowi, niezależnie od wieku ćwiczącego, powinna towarzyszyć odpowiednio zbilansowana dieta. Niezbędne jest również nawodnienie w czasie aktywności (niestety, często o nim zapominamy). Butelka wody powinna towarzyszyć nam nie tylko podczas wizyty na siłowni, ale także w czasie dłuższego spaceru czy wykonywania obowiązków domowych.

 

Ćwiczenia dla seniora – na siłowni krytej?

Oczywiście! Powiedzmy to wyraźnie – regularny ruch potrzebny jest wszystkim, a w szczególności seniorom, ponieważ przyczynia się do wzmocnienia organizmu i pozwala dłużej cieszyć się z ogólnej sprawności motorycznej. Dzięki udziałowi w różnorodnych zajęciach ruchowych osoby starsze mogą zbudować nie tylko wytrzymałość mięśniową, ale również poczucie pewności siebie.

Karnet UP Senior dedykujemy naszym najstarszym klientom, których otaczamy najlepszą opieką wykwalifikowanych trenerów. W naszej ofercie znajdą Państwo ćwiczenia indywidualne, grupowe, zajęcia w „strefie funkcjonalnej”, treningi na rozciąganie i zdrowy kręgosłup oraz wiele innych propozycji aktywnego spędzenia czasu w miłej atmosferze. To wszystko, jak i darmowa woda czy parking, są dostępne w ramach karnetu UP SENIOR w 2 wariantach do wyboru. Zachęcamy do zadawania pytań oraz odwiedzenia nas w jednej z lokalizacji – wystarczy wybrać klub UP, chętnie pomożemy rozwiać wszelkie wątpliwości.

TRENING DLA SENIORA W KLUBIE FITNESS UP

Widzimy się w UP? It’s UP to you 🌿


POWRÓT